Fotobanky zdarma

16. 2. 2010 Adeo

Ať již designer dělá svoje stránky nebo stránky klienta, základem webdesignu většinou bývají obrázky. Ty samy od sebe nevzniknou. Většina (pseudo) grafiků a mnohdy bohužel i těch grafiků, kteří se považují za profesionály, otevře Google či Seznam a začne vyhledávat obrázky. Ti zkušenější sáhnou po obrázcích z placených fotobank, které jsou přímo k tomuto určeny.

Víte že ale existují i fotobanky, kde můžete obrázky získat zdarma? Příklad mojí oblíbené fotobanky, kde je to možné, je sxc.hu. V době psaní tohoto článku fotobanka obsahuje 392 381 fotek zdarma ke stažení. To není špatné, co myslíte?

Kvalitní fotky zadarmo a licence

Každý obrázek (ať ten zdarma nebo ten placený) je limitovaný nějakou licencí. Na www.sxc.hu je většina fotek ke stažení pod licencí Royalty-Free. (Více na wikipedii). Zajímavostí však je, že ve většině států neexistuje právní rámec, podle nějž by bylo možné bez klasické papírové smlouvy (tedy bez převodu autorských práv) využívat Royalty-Free obrázky.

A dám vám ještě jeden návod. Www.sxc.hu je sice zajímavý web, ale další můj tip, www.everystockphoto.com, je asi ještě lepší.. Na něm můžete najít 4 977 466 fotografií zdarma. Znáte nějaké další podobné weby?

 
Diskuze [1] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. „tedy bez převodu autorských práv“ – nesmysl, v českém autorském zákoně je výslovně uvedeno, že autor se svých autorských práv nemůže zbavit ani sám! Tzn. v ČR nelze převést autorská práva vůbec, na západ od nás copyright prodat lze. U fotek se prodává svolení k určitému užití – lidověji licence 😉

    K fotkám zadarmo – dávejte si veliký pozor, protože u podobných free webů nastávají hned dva velké problémy. Za prvé, nemáte garanci, že fotka není kradená. Za druhé se zpravidla neřeší vypořádání s právy třetích stran. Třetí strana jsou majitelé různých log a designů na fotce, například auta, vývěsní cedule, elektronika atd. a také všechny rozeznatelné osoby. Fotograf vám fotku dá zdarma, vy ji použijete a vzápětí vám dorazí výzva nebo rovnou žaloba od osoby, která kolikrát ani netuší, že její fotku někdo nabízí pro komerční užití!

    Zbyněk Buřival /