Lenivost II.

16. 2. 2010 Adeo

V prvním článků na téma lenivost jsme mluvili o praktickém cviku, který vám může pomoci v boji s lenivostí. Kdo zkusil první cvik (a komu se ho povedlo udělat), v podstatě všechno pochopil. Pojďte se podívat na tento cvik dopodrobna.

Podrobný popis cviku proti lenosti

Pokud jste v pozici stáli až do konce, zvětšili jste tak svoji sílu vůle. Uvidíme, kdo to jako první potvrdí v komentářích 🙂 Opravdová „síla vůle“ se může pro někoho zdát poněkud abstraktní. Přitom ji není těžké pocítit sám na sobě, vidět ji u jiných či ji dokonce změřit (pro snadné změření sily vůle jsou ideální psychické cviky, které závisejí na psychice a ne na fyzické kondici).

Když se nám sami spouštějí ruce během cvičení, působí na nás dvě síly. První je myšlenka a city, které nám říkají abychom se vzdali (převážně ve prospěch vlastního pohodlí). Druhý pocit je to, díky čemu zůstáváme stát. Obě síly se projevují ihned od začátku cvičení. Jedna říká že musíme (chceme) dokončit cvičení. Druhá objasňuje proč to není potřeba dělat.Tyto síly budou vždycky ty samé. Zopakuji se – vždy když budeme stát před rozhodnutím dělat něco nebo něco neudělat, vždycky budeme mít tyto dva základní pocity. A tak řád v jejich působení bude vždy stejný. Pravidelným cvičením, nebo už samotným uvědoměním si působení těchto sil získáváme prostor pro vlastní rozhodnutí (a ne pudové), zda chceme být líní nebo aktivní.

Lenost nebo aktivita?

Jak s tímto vědomím vzlétnout? Je nejlepší si zapamatovat a zapsat ty myšlenky a pocity, které nám brání v udělání nebo dokončení tohoto cviku. Příklady: „Nemám na něco čas.“ nebo „To škodí mému zdraví.“ nebo „To nepřinese žádné výsledky“, „Jsem unavený“ či běžné „Udělám to zítra nebo pozítří“ atd.

Vždy když stojíte před výběrem dělat nebo neudělat, vzpomeňte si na toto cvičení. Jen tehdy budete moci vědět, které z myšlenek jsou vaše a které vám našeptává ten malinkatej blbeček, kvůli kterému možná dodnes nemáte svoje auto, byt, luxusní hodinky nebo prostě jen spokojený život.

Tak nebo jinak, výběr ve prospěch udělání jakýchkoliv věcí je potřeba si promyslet:

Např.: „Dokončím to co jsem začal a dovedu to do konce.“ Nejlépe ze všeho fungují první myšlenky. Řešil jsem, udělám, tečka. Ve všech ostatních myšlenkách je prostor pro výmluvy obrovský, i když si můžeme namlouvat, že to přinese výsledky. Ale nejjednodušší cesta je většinou skutečně cesta první myšlenky. Jak asi chápete, daná věc se z dlouhodobého hloubání a přemýšlení nad problémem nevyřeší. Je potřeba nejen myslet, ale i dělat.

Jak se zbavit lenivosti

Jeden z návrhů, jak se zbavit lenivosti, je si pořídit dítě. A to je právě ten případ, kdy permanentně musíme bojovat se svojí leností. V tu chvíli převádíme svoji lenost a pohodlnost v lásku, kterou dáváme svému dítěti. V podstatě je to pudová záležitost a nemáme na výběr. Pokud nás vzbudí pláč dítěte, nebudeme přemýšlet zda chci nebo nechci, ale půjdeme pláč ihned řešit. To asi dál rozebírat nemusím, jistě chápete.

Pokud si ke svým cílům přišpendlíte prioritu, problémy s lenivostí také odpadnou. Jde o to, že násilím pioritu ke svým cílům nedáte. Priorita vzniká ve chvíli, kdy uvěříme ve vlastní sen a myšlenku, cíl. A v těchto případech pomáhá síla vůle. A tu můžete trénovat, jak už víte.

Když si představíme situaci, že provádíme cvik, máme ruce roztažené a vedle nás stojí člověk se sekyrou, který se chystá nám ruku useknout, pokud ji dáme dolů, dokážeme v tomto postoji stát ne jen 10 minut, ale klidně i hodinu. A co víc, dokonce se nejspíš ani neobjeví myšlenky, že nás ruce bolí. Ale také nám cvik nejspíš nepřinese velký duševní pokrok. Ale 100% sami sobě odprezentujeme jak to s lenivostí skutečně je.

Pokud vás toto téma zajímá, rád se s vámi podělím o mé další postřehy z oblasti zdokonalování sama sebe.

 
Diskuze [3] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. Zajímavý článek

    Honza David /
  2. byl bych velice rad, kdybyste v serii o osob. rozvoji pokracoval… je to muj(a nejen muj) obrovsky problem

    Johanes Matchi /
  3. Obohacující čtení a inspirativní myšlenky. Díky za ně. Ano, bojuji s leností stále, ale neustupuji jí. Další články a Vaše osobní zkušenosti s osobnostním rozvojem uvítám.

    Petr Jakubec /