Zábava a práce dohromady.

10. 9. 2010 AdeoJak je možné, že Julius Caesar byl schopný vykonávat tolik činností najednou a tolik toho v životě dokázat? Jak napodobit jeho úspěch (samosebou až na ten hloupý konec)? Kouzlo spočívá v kombinaci práce a zábavy. Pomýšlíte na to, že když v kanceláři místo pracovních programů otevřete hryprovsechny.cz, povede to k tomu, že nic neuděláte? To je jistě možné, ale vždy záleží na tom, jak se která věc provede. Proto i zde platí, že pokud spojíte práci a zábavu správně, povede to k tomu že potom nebudete muset ztrácet čas pouze pro zábavu.

První věc, která přijde na mysl, je poslouchání hudby při práci. Záleží na mnoha okolnostech a specifikách tohoto počínání. Pokud jde o klasický song se slovy, může být poslech velmi rušivý. Člověk musí zvolit tu správnou hudbu, která jej při práci nebude rušit a naopak učiní pracovní prostředí příjemným. Poslech hudby však není tím hlavním, o čem bych rád hovořil.

Jak jsem se zmínil již v úvodu, oblíbeným odreagováním kancelářských pracovníků jsou počítačové hry. Těmi se ale skutečně ztratí mnoho času. Jak tedy tento čas zároveň dobře využít?Moderní svět nám nabízí moderní komunikační technologie a jednou z nich je podcasting. Potřebuji si poslechnout podcasty, ale i to je ztráta času. Když se pokusím poslouchat podcasty při práci, je to velmi obtížné, respektive v mém případě takřka nemožné. Kdy tedy budu poslouchat?

V tuto chvíli je důležité uvědomit si situaci. Mám tři činnosti: práci, hry, podcasty. A co z těchto tří jevů jde dohromady? Ano, hry a podcasty. Dle mých pokusů může být velikým potěšením hrát hry a zároveň poslouchat podcasty, neboť všechny klady jsou naplněny, ale navíc člověk neztratí žádný čas, a tím pádem ani peníze. Je ovšem velmi důležitý žánr dané hry. Čím více musí hráč myslet, tím hůře se soustředí na podcasty. To je vcelku logické. Proto asi není třeba poker ideální hrou pro poslech podcastů.

Jako stvořené pro současný podcasting jsou však hry, které vyžadují spíše rychlé reakce a žádné hluboké myšlenky. Například závodní simulátor nijak neubírá na jasnosti myšlení, stejně jako si i v autě na výletě povídáte s rodinou.

Zajímalo by mne, jak by toto vše vysvětlili neurologové. Myslím, že záleží, jako vždy a u všeho, na spoustě proměnných, především druhu práce a žánru hry. Různé práce i různé hry mohou vyžadovat levou i pravou hemisféru, tedy tvůrčí i logické komponenty. Pokud bude ale práce pouze taková a hra pouze maková, je jejich kompatibilita rozhodně přijatelnější či představitelnější.

A ještě něco. Pokud používáte linux, můžete dokonce na celé obrazovce kombinovat více činností. Ne každý ví, že při instalaci Compiz Fusion je možné požádat stupně transparentnosti pro všechna okna. A transparentnost se řídí velmi jednoduše. Ve výchozím nastavení je zařízeno kolečkem myši spolu s klávesou Alt. Tím pádem tedy není problémem spustit na pozadí v celoobrazovkovém režimu video podcastu (nebo jakýkoli jiný videosoubor) a na přední straně surfovat na webu nebo dělat něco jiného.

 
Diskuze [3] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. Já mám dva monitory na kterých pracuji a na notebooku si pouštím filmy a videa…

    lukas /
  2. Tak chodí sem někdo ?

    lukas /
  3. Taky mám 2 monitory a řekla bych že to urychluje práci tak o 25%

    samanta /