Za komunistů bylo líp?

10. 6. 2010 Adeo


Naše země je, stejně jako další státy bývalého východního bloku, poznamenána komunistickou minulostí. Říkám komunistickou, neboť je tak zpravidla nazývána, ačkoli ve své podstatě o žádný komunismus, kde by všichni měli všechno, nešlo. Jednalo se naopak o státní kapitalismus, kdy vše patřilo jedinému vlastníkovi, státu, který všechny řídil. Nechme však nyní tuto otázku stranou. O co mi jde, je fakt, že v současné době stále mnoho lidí, kteří v této době žili, volá po jejím návratu a kupodivu i spousta těch, kteří ji již nezažili, ji velebí.


U těch starších může být důvodem vzpomínka na mládí, které bude vždy a pro každého sladké, i kdyby ho člověk prožíval za sebehorší války. Pěkně vzpomínat se však také může na společenské systém, který mnohým vyhovoval:  Souhlas s námi, choď do průvodů a na schůze, vol nás a jinak si dělej v rámci možností, co chceš. Nejsi za nic zodpovědný a když budeš držet hubu a krok, poměrně bez práce prožiješ celý život v klidu. Ctižádost velké skupiny lidí skutečně není vyšší, než jak ji definuje tento stručný popis.U mladších zastánců komunismu se pak zřejmě jedná buďto o přenesení těchto scestných ideálů od rodičů nebo o prostou nevzdělanost. Bez informací o reálném životě v reálném socialismu si skutečně mohou ti, kteří si pravdu nezjistili, myselt, že komunisti byli pro mír, že byli ke všem lidští, měli pochopení a všechno báječně fungovalo.


Proto si připomeňme, jak život za totality vypadal. Záměrně se vůbec nebudu rozepisovat o politických procesech, nesvobodě, zatýkání hudebníků a literátů, zabavování majetku, jiné šikaně a vraždách nepohodlných. Připomenu pouze několika obrázky, jak vypadal běžný život. Život těch poslušných, kteří vzorně předstírali plnění plánu. Vzpomeňme si, jak sladce se tehdy žilo.Vzpomínáte, jak se tehdy nakupovalo? A jaká kvalita zboží byla k mání?Skutečně bylo vše tak příjemné?Člověk se mohl díky dokonalé přípravě cítit stále připraven. Na co ale?
Je čas, soudruzi, skoncovat s hloupým obracením historie.Přeci jenom, srovnejme dnešní životní úroveň s tehdejší. I ten nejnuznější se má dnes lépe, než tehdy průměrně zajištěný. Všichni si v současné době můžeme vybírat, co jíst, co pít, komu svěřit své peníze a komu se raději vyhnout, ba dokonce, čím si utřít zadek. A to nebylo vždy samozřejmé. Nebylo vždy samozřejmé, že když něco chceme, ptáme se pouze, zda na to máme. A co více, dnes je i mnohem snazší na to něco peníze skutečně mít.


Nuže, co říci. závěrem: Radujme se, veselme se, že jsme se vlády jedné strany zbavili. I když dnes můžeme stále lát na politickou scénu, současný stav je nesrovnatelně lepší. Nenechme se zmást lidskou pamětí, jejímž specifikem je vytěsňování špatných zážitků. Dnes naše osudy závisí jen na nás.


A nyní ještě několik obrázků:
 
Diskuze [0] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit