Z bludů ven!

15. 4. 2010 Adeo

Víte, jak se odlišuje mýdlo od sprchového gelu? Nebo z čeho se skládá prací prášek? Jak vás klame Calgon? Dnes budeme společně otevírat oči a nenecháme se dál šidit!
Text možná s úklidem souvisí jen vzdáleně, ale přesto se mi toto téma zdálo zajímavé. Proto jsem se rozhodl dát jej všanc vašemu posouzení. Takže – jste připraveni dozvědět se pravdu o domácích čisticích prostředcích?


1)    Složení šamponu se jen lehce liší od složení sprchového gelu. Takže jsou lehce vyměnitelné.
2)    Země původu je důležitým ukazatelem kvality. Fructis vyrobený v Čechách je naprosto jiný Fructis než ten z Francie. Rozvojové země používají levnější přísady a navíc v menším množství. Všechno ostatní je voda. Výroba v EU je pod přísnější kontrolou a jsou zde přísnější normy kvality. Hrozí menší riziko, že otevřete plechovku s obsahem blížícím se spíše k lepidlu než ke kosmetice. Jinými slovy v EU je k mání dražší a hustší šampon oproti tomu na ruském trhu například. Kupujte, co je určeno nám a našemu trhu a budete rozhodně spokojenější.


3)    Přečtěte si popisky. Ingredience jsou uvedeny podle klesajícího množství. Například je – li psáno : “Složení : voda, soda, sůl ….(jakási nepochopitelná slova podobající se těm z hodin chemie)…olej z hroznových jader“, znamená to, že 99% produktu tvoří voda. Hroznový olej sice naleznete také, ale třeba v množství 3 kapek na barel. Pokud popis vašeho oblíbeného krému na ruce začíná slovy : „ropná vazelína, parafín …“, můžete jej rovnou hodit z okna a dojít si pro vazelínu samotnou. Kromě těchto dvou složek a dvou latinských vznešeně znějících názvů aromat v nich nic dalšího nenaleznete.
4)    Teď něco pro rodiče : prášky typu „Čáp“ vyrobené v Čechách raději nekupujte. Podobné produkty se vyrábí v továrnách, které už 30 let nejsou věrohodné. „Stork“ zase pochází z neznámé  výroby z východu. Kupte pro své děti raději tekuté koncentráty vyrobené v Evropě
5)    Jakákoli krabice s pracím prostředkem nese jen 80% zátěže – výrobce se snaží zákazníka oklamat velkou barevnou krabicí. Malé modré a červené tečky v pracím prášku rozhodně nenesou žádný mýtický účinek a pro přírodu jsou navíc stejnou zátěží jako klasický prášek. Pořiďte si raději kapalný koncentrát – je úspornější a šetrnější k životnímu prostředí než prášky, které padají do vody a zatěžují ekosystém.
6)    Prášky na barevné a bílé prádlo jsou po stránce složení identické. Liší se jen přebalem.
7)    Vyvraťme na závěr ještě jeden blud – Calgon nijak nepůsobí na životnost praček! Jeho složení se nijak zásadně neliší od jiných běžných pracích prášků


 
Diskuze [0] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit