Vysávání bez hluku a prachu

16. 4. 2010 Adeo

Sousloví „udržovat čistotu“ možná hezky zní, ale rozhodně nejde o snadnou věc. Vyžaduje stálou práci s mnoha a mnoha nepříjemnostmi. Například vysavač, hlavní zbraň v boji proti všudypřítomnému prachu vyžaduje po každém vysávání nebo čištění výměnu filtru. Navíc se ony filtry ani v nejvyspělejších spotřebičích nevypořádají s nejjemnějšími prachovými částečkami. Ty se pak vrací do zatahovací místnosti s odpadním vzduchem. Avšak způsob, jak se vypořádat s problémy s přenosnými vysavači přeci jen existuje – stačí nainstalovat stacionární. Díky němu je úklid domů nebo bytů pohodlný, jednoduchý a bezpečný.


Obvyklé vakuové vysavače jsou uspořádány ve stacionární pohonné jednotky nacházející se v určitém bytě nebo domě. Všechny jsou obvykle umístěny ve venkovních budovách; v bytech pak na lodžii nebo ve speciálních skladových prostorách.
Z centrálního aparátu pramení komplex trubek, které jsou skryté ve stěně, stropu nebo za nátěrem. Potrubí je spojeno s odsáváním, které vypadá jako běžná zásuvka elektrické sítě. Přimontované je na zdi nebo na podlaze. Příprava k vysávání je prostá – vložit hadici do zásuvky. K hadici je na konci připojené teleskopické rozšíření a k němu druhy nástavců pro různé způsoby čištění.
Prach a smetí je nasáto trubicí do potrubí a jím poté putuje do spodní části vaku. Kapacita prachu, kterou je domácí spotřebič s to pojmout, je 30 litrů. Majitelé stacionárního spotřebiče tudíž mohou vak vyměňovat pouze 2-4krát ročně. Zároveň s tím je třeba pročistit textilní filtry.
Výhody vestavěných vysavačů nelze podceňovat. Za prvé díky své stabilitě není na místě obava z poškrábání nábytku a podlahy. Za druhé umístění mimo domov (nebo v zadní místnosti či dobře uzavřené komůrce) umožňuje vysávání prakticky nehlučné. Základní výhodou je nesporně také externí výfuk, totiž ústící na ulici.

Tradiční vysavače nabírají prach hned u vstupu, nechají jej projít filtry, ale výstupem se následně zase vrací k zatahovací místnosti. To je nevýhoda těchto strojů. Průtok vzduchu u výstupu nejen vyvolává víření prachu z vysávaného povrchu, ale navíc jej také „vyhazuje“ ven v podobě jemného prachu prošlého bez zastavení skrze všechny filtry. Sice je tedy prach odstraněn  z podlahy, ale ve vzduchu je jeho koncentrace odhadem 2-3krát vyšší. Výrobci tohoto typu se snaží problém řešit tím, že zlepšují výfukové systémy prachové filtrace, zatímco výrobci stacionárních zlepšují vedení výfukových plynů na ulici prostřednictvím speciálního ventilačního potrubí. V tomto případě se ani jemný prach nevrátí do místa původu.
Vestavěný vysavač ve skutečnosti funguje na stejném principu jako ventilace. Ukazuje se tedy, že vlastněním vysavče jeho majitel de facto pořídil i více komfortní a čisté prostředí díky jeho multifunkčnosti – vynahrazuje čističku vzduchu nebo klimatizaci a vytváří zdravé vnitřní klima.    
Výběr a nákup stacionárního systému je rozhodně vhodný pro každého, kdo se stará o své zdraví. I když je nesporné, že instalace systému bude požadovat vyšší náklady než pořízení toho nejmodernějšího přenosného vysavače. Nemusíte už však utrácet peníze za drahý spotřební materiál, jako jsou například filtry. Ustálení stacionárního systému trvá déle jak rok či dva, dokonce desetiletí. Významnou roli, proč se rozhodnout, hraje také fakt, že po celou dobu životnosti šetříte peníze – spotřeba elektřiny není tak velká jako u přenosného typu.
Co se montáže týče, na první pohled je design sám o sobě velmi spolehlivý a odolný, pokud je nainstalován odborníky podle doporučeného technologického postupu. Potrubí, kterým odpad vstupuje do jednotky instalované ve stěně nebo v podlaze, je vyrobené z odolného plastu. Má -li  být více zatíženo (například u obývacích pokojů nebo frekventovaných chodeb), použijí se dále i tenké kovové trubky.   
Výchozí potrubí nezanáší, jelikož jej poskytuje jednoduchý systém. Za prvé je průměr obvodu zásuvky spojené s úklidovou hadicí menší než průměr potrubí. Za druhé je u výstupu  z výtoku potrubí umístěn speciální bezpečnostní systém, který do trubek brání průniku dlouhým předmětům (například tužkám aj.), které by způsobily ucpání.
Vestavěné vysavače u nás nejsou horkou novinkou, neboť první modely k nám přišly ke konci 90.let. Přicestovaly z Evropy a Ameriky, kde jsou v domácnostech využívány už téměř půlstoletí. Jejich snaha zakořenit v běžném systému úklidu domácností sílí, neboť neustále vzrůstá zájem ze strany spotřebitelů. Už jste přesvědčeni?…

 
Diskuze [0] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit