Tvorba blogu krok za krokem

16. 2. 2010 Adeo

Než přistoupíte k vytvoření vlastního blogu, doporučuji se nejdříve pořádně zamyslet a odpovědět si na několik základních otázek. Proč blog píšu? Kdo budou moji čtenáři? O čem blog bude? Jak často budu přidávat nové články? Zodpovězení těchto otázek vám pomůže vytvořit si jasnou představu, které se poté můžete držet jako záchytného bodu. Tvorbu úspěšného blogu jsem rozdělil do 4 kroků.
První krok: Ujasněte si cíl blogu

„Máte-li dostatek nadšení, můžete dosáhnout čehokoliv.“ Tato věta je mottem Henryho Forda, jednoho ze zakladatelů amerického automobilového průmyslu. Podle mého platí ve všech oborech lidské činnosti a dá se vztáhnout i k blogu. Abyste byli nadšení, musíte vědět, pro co jste nadšení. Musíte mít tedy nějaký cíl – důvod, proč blog chcete psát. Chcete aby vás blog propagoval a zviditelnil, chcete sdílet své znalosti a zkušenosti, chcete vyjádřit své názory, myšlenky a pocity, chcete pomocí blogu vydělávat? Blog má velmi silný potenciál, je jen na vás, jaký blog vytvoříte.
Druhý krok: Analýza klíčových slov

Každý blog potřebuje čtenáře. Aby je získal musí jej čtenáři najít – úspěšný blog by měl být dobře vyhledatelný. Proto doporučuji si ještě před založením blogu udělat analýzu klíčových slov. Není třeba dělat analýzu složitě, důležité je určit si základní klíčová slova a těch se pak při psaní držet. Nejlépe aby obsahoval klíčová slova samotný název blogu. Podívejte se také na konkurenční blogy a zkuste najít jejich nedostatky a tím pádem příležitosti pro váš nový blog. Již v průběhu analýzy konkurence přemýšlejte nad svou vlastní strategií.
Třetí krok: Technické parametry blogu

Máte-li ujasněno o čem blog bude, je potřeba zvolit, jak bude vypadat jeho technické provedení. Možností jsou spousty, nebudu je zde rozepisovat, protože o tom existují na internetu stovky článků. Jako základ doporučuji vyvarovat se gramatických chyb, přehledně členit text, nabídnout svým čtenářům RSS a vybrat rozumnou velikost písma. Technická stránka blogu nemusí být zpočátku ještě definitivní, můžete ji zlepšovat již v průběhu psaní.
Čtvrtý krok: Začněte psát

Konečně je na řadě samotné psaní. Pište, pište, pište. Jen díky psaní se budete zlepšovat. Samozřejmě bude důležitý výběr témat. To bude vaše volba. Vybírejte témata, která vás zajímají. Nebojte se psát své názory. V dnešním světě reklamy a manipulace čtenáři ocení vlastní názor. Přemýšlejte při psaní. Samozřejmě platí, že kvalitní obsah je alfou a omegou blogu. Než dáte svůj článek na blog, několikrát si jej přečtěte, nejlépe i s odstupem alespoň jednoho dne. Pro blogera by mělo být psaní zábava. Užijte si to!

 
Diskuze [1] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. Díky..pomohloé mi to ..troche..:D http://baribee.blog.cz/

    Bari Bee /