Studentstvo horší než dobytek

2. 4. 2010 Adeo


Název dostatečně mluví o tom, co chci článkem říct. To, co se děje za dveřmi kolejí snad nemá obdoby. A kdyby jen za dveřmi…
Stačil by jediný večer strávený mezi studentskou komunitou a vaše ideje o budoucí elitě národa by se do vteřiny rozplynuly. Zvěrstva, která páchají, by snad ani normální člověk nikdy nevymyslel, natož konal. Rád bych doufal, že by se tak naše i vaše děti nechovaly, nebydlet na koleji, ale vzhledem k absurdnostem, které mladí bez sebemenšího pocitu viny klidně podstupují, se bojím opaku.
Ale kde na to přišli? Kdo přišel s nutkáním krást značky, vytápěť pokoje, jezdit si s košíkem od supermarketu až k posteli a pak se jej ani neobtěžovat vracet, rozbíjet zařízení koleje, rozflákávat skla zastávek, vypalovat koše, zchlastávat se do němoty, hulit marihuanu, onanovat na veřejnosti, krást nebo žít ve smetišti odpadků a zplesnivělých měsíce nemytých hrnců…?!
Mám dvě teorie, proč tomu tak je. Zaprvé si svá dítka rodiče hýčkali a opatrovali natolik, že mají potřebu vyřádit ze sebe všechny hormony a poprvé si užít té své vymodlené svobody a nezávislosti ( A proč jsou nezávislí, co? Kdopak je to živí, aby nemuseli ani hnout prstem?! ) jen co vytáhnou paty z domu, nebo zadruhé – rodičům jsou ukradení. To spíš. Opravdu bych viděl za vinu absolutní  selhání výchovy.  
Rodiče sami se někde ožíraj, rozváděj se, hledaj nové partnery a že má třeba jejich dítě nějakou starost a neví, jak ji řešit? No a co, oni maj svých problémů nad hlavu a už jsou přeci dospělí, tak co by se jimi obtěžovali, že jo. Pošlou peníze, párkrát jim ještě uvaří a konečná. A člověk ve dvaceti asi stěží přijde za rodiči s problémem sám. To oni musí dělat vstřícný krok a nečekat, až si ratolest najde řešení v drogách, alhokolu, marihuaně, agresivitě a naprosté degeneraci. Studenti jsou jako jedna velká komunita a vzájemně se ve zvrhlostech ještě podporují. Mají pocit, že studentská léta jsou synonymem jedné dlouhé nekončící párty, kde je potřeba trumfovat své „výkony“ navzájem.
Takhle to ale podle mě nemůže přece fungovat. Ať je někdo rodičem dítěte na základce, středoškoláka nebo vysokoškoláka, pořád jsou rodiči a to se nezmění. Pořád by měli hledět na to, co to z jejich kvítka roste a rozhodně by měli jít vzorem.
Sám moc dobře nevím, co bych udělal, kdyby moje dcera patřila mezi gaunery a budoucí feťáky, bezďáky a všemožnou havěť, co ze studentů vykvetou. Nepracujou, neznají cenu peněz a ničeho si neváží. Peníze dostávají, učit se musí jen na zkoušky, tak co by se námahli něčím jiným než hospodama, že ano.
Vůbec netuším, co bych udělal ve chvíli, kdyby mi domů přišel dopis od Správy kolejí a menz podobný jako ten dole, který jsem objevil na jednom internetovém portálu! A to navíc nemluvě o tom, že by ke mně třeba ani nedopoutoval…
Jestli stále nevěříte, že mluvím o realitě, která se děje a ani se to omladina nesnaží moc zakrývat, protože „být free je prostě cool!“, přečtěte si dopis sami…

 
Diskuze [0] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit