Školné na vysokých školách

19. 6. 2010 Adeo

Jedním z nyní probíraných témat je plánované zavedení školného na státních vysokých školách. Jedná se o podobně palčivý problém, jako bylo zavedení poplatků ve zdravotnictví. Čech je totiž z dob budování socialismu zvyklý, že vše ja zadarmo, za nic to nestojí, nadává se na to a pokud chce něco pořádného, pořídí si to někde bokem. Tento přístup se však hodí dost dobře právě pouze do komunistické éry.
Proč byly zavedeny poplatky ve zdravotnictví a proč je v plánu školné? Ze stejných důvodů. Aby se zvýšila kvalita poskytovaných služeb a aby se omezil počet zneužívačů systému. Stejně jako si dříve leckterý lenoch rád zašel zdarma k lékaři s vymyšlenou nemocí, aby se ulil z práce, stejně jako byly čekárny zbytečně zaplňovány hypochondry, jsou vysoké školy zaplněny hloupými studenty, lidmi, kteří už na středních školách několikrát opakovali ročníky, těmi, kteří by měli být rádi za maturitu. Je zatraceně pohodlné místo práce si ještě pár let zastudovat, když je to zadarmo. Stát za nás zaplatí sociální a zdravotní pojištění, tak proč bychom měli dřít, říkají si tito quazistudenti, kteří potom způsobují, že semináře jsou plné, vzduch vydýchaný, ale nikdo nemluví. A to je ještě ta lepší varianta, neboť pokud někdo z výše popisovaných promluví, musí vedoucí semináře i intelektuálně vybavenější studenty jímat děs.


Ve světě je zcela běžné, že univerzity se platí a člověk se tam něčemu naučí. Absolventi věhlasných univerzit snadno najdou dobře placenou práci a investované peníze se záhy vrátí. Stav, kdy jsou vysoké školy zdarma, vede pouze k tomu, že úroveň výuky klesá a z fakult se stávají učiliště. Kdyby školné nebylo zavedeno, jaké jméno by mohly české školy mít? Se školným naopak ubude neperspektivních studentů, pro něž najednou bude placená zahálka méně lákavá a které nebudou muset vysoké školy příjmat jen kvůli státním příspěvkům.Tak jako poplatky ve zdravotnictví postupně zlepšují fungování zdravotnictví, lze předpokládat, že školné zvýší úroveň fungování vysokého školství, jak vědí i někteří posluchači vysokých škol. Jak jsem totiž zjistil, není tak docela pravda, že se studenti hromadně proti školnému bouří (souhlasíme se zavedením školného na vš).

 
Diskuze [1] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. Naprosto nechápu jak se může najít někdo kdo souhlasí s placením školného.Všichni ti co vystudovali zadarmo nyní preferují školné.Fajn tak ať první dají do kasy peníze za jejich studie dávno mají nahrabáno.Z čeho mladí lidé budou všechno splácet-školné byty,kde jim zbude na normální život a rodinu když to nejdůležitější a to pracovní místa nikdo nežřeší?

    Libuše Špásová /