Rozhovor s uklízečkou

9. 4. 2010 Adeo

Nedávno jsem měl možnost popovídat si se svojí kamarádkou pracující u jedné úklidové firmy. Žádala mě, abych raději nezveřejňoval název, a tak Vám bude muset stačit, když Vám řeknu, že se jedná o jednu z největších českých firem poskytujících úklidové služby. Možná Vás toto zamlčení o to více navnadí, abyste si článek přečetli.    
Zde tedy pohleďte na náš rozhovor. Pro upřesnění: jelikož se už dlouho známe, tykáme si.


Adeo: Jaká je tvoje pracovní  pozice?
Uklízečka: Prostě uklízečka.
Adeo: Jestli to není tajné, prozradíš mi, jaká čisticí zařízení a kterou úklidovou chemii  v práci používáte? Něco speciálního, co bychom chtěli vědět?
Uklízečka: No…Vysavač, mopy, štětce, válečky, ubrousky – to je to hlavní. Z chemikálií třeba Cif, Cilit…Další značky nevím, nezajímá mě to. Znám pár a neřeším to, to není moje práce.
Adeo: Jak probíhá úklid? Co tvůj rozvrh, pracovní doba? Co počet personálních změn? Kdo hlavně dělá práci a kdo je za ní nejvíc zodpovědný?
Uklízečka: Plán našeho týmu – dvě noci ve dvou. Práci přebírá předák nebo vedoucí objektu. Chtějí od nás pořádnou práci a nesmí být vidět flákání. Kvalitu čištění, co od nás chtějí, stanovuje vždy ten nejvyšší.
Adeo: A co vztahy mezi vámi zaměstnanci a manažery uklízeného objektu? Vyskytují se neobvyklé situace? Skřípe to někdy?
Uklízečka: Měli jsme štěstí, máme výborné vztahy.  Když se objeví nějaké otázky nebo nedostatky, řeší se to hned. Kdyby někdo udělal něco špatně nebo jinak, než by měl, muselo by to být oznámeno vedení. Takto jsou také zkoušeni a posuzováni noví brigádníci.
Adeo: Jak velký je prostor, který nyní uklízíš?
Uklízečka: Přesně to neodhadnu. Poměrně velký. Více než 600m2 určitě. Naši zákazníci tomu areálu dávají co proto. Občas je s tím vážně těžká dřina. Někdy je třeba dost problematické něco odolného vyčistit. Na to máme menší fintu – kyseliny. Co máme dělat…I když to škodí zdraví…Nosí nám to vždycky technik. Bohužel naše vedení nechce řešit problém s ekologickými přípravky, jelikož je to drahá záležitost…
Adeo: Pokud to není tajemstvím, co plat?
Uklízečka: Když se můj rozvrh nezmění, tak 11 tisíc. Mzdy bohudík nebyly nikdy zadrženy. Alespoň za ty dva roky, co tady dělám. Práce je dost tvrdá, ale „ujde to“. Co mi ale trochu vadí, je, že většina lidí si vůbec nedovede představit namáhavost úklidu v tělocvičnách nebo třeba fitness centrech. Každý je zvyklý na myšlenku, že uklízečka je ženská, co lítá s hadrem na podlahu, a že je to nějaká podřadná bytost. Ne všichni nás berou vážně. Ale my máme v práci přátelský personál, tak je to docela dobré.
Adeo: Měli jste nějaké kurzy úklidu? Nebo vzdělávání navíc? Školení?
Uklízečka: Jenom vyškolení přímo na místě. I když musím přiznat, že nic nového jsem se nedozvěděla.
Adeo: Jaký je u vás systém dlouhodobé hmotné a nehmotné motivace?
Uklízečka: Dříve tam byly nějaké dárky, dovolená, na Nový rok párty. Teď už to není.
Adeo: Chybí ti něco ve vaší práci?
Uklízečka: Nejsou tu dost dobré stroje na vysávání a taky kvalitní mycí prostředky…
Nuže, tohle se ukázalo při naší konverzaci. Rozhovory s manažery a řediteli úklidové společnosti nejsou a asi ani nikdy nebudou vzácností. Myslím ale, že také z pohledu zaměstnance by se měly posuzovat všechny ty nakoupené certifikáty a noblesní prezentace současných úklidových služeb. Tento rozhovor je vlastně takovým začátkem konce…

 
Diskuze [0] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit