blog služby – Adeo blog » Malý velký muž Dorando Pietri

Malý velký muž Dorando Pietri

15. 9. 2010 Adeo

Znáte ten příběh, který se odehrál roku 1908 v Londýně při čtvrtých Olympijských hrách? Všechny tehdy nadchl dramatický závěr maratonského běhu, který ukázal, že nemusí vždy vyhrát silný favorit.

24.července 1908 před Windsorským palácem odstartovalo 56 závodníků z šestnácti zemí světa na maratonskou trať. Složení závodníků bylo různorodé. Nápadnou figurkou však byl pro svou drobnou postavu italský cukrář jméne Dorando Pietri, který měl za sebou již několik úspěchů, ale i neúspěců v Itálii i ve světě.

Poté, co ve 14:33 princezna z Walesu odstartovala závod, ujala se vedení trojice Angličanů Jack, Price a Lord, kteří udávali svižné tempo. Dorando Pietri zatím vzadu šetřil síly na druhou půli běhu, ale na dvaatřicátém kilometru byl již druhý za favoritem závodu, jihoafričanem Charlesem Heffersonem. Po zprávě, že jihoafričan marně bojuje s těžkou krizí Dorando přidal a skutečně, na 39.kilometru Heffersona předběhl.

Do cíle zbývaly poslední kilometry. Toho dne však bylo v Londýně nebývalé horko a Dorando Pietri se potýkal s dehydratací a energetickou ztrátou způsobenou prudkým zrychlením. Doběhl sice na White City Stadium, ale byl již natolik vyčerpaný, že si pletl směr a poprvé upadl na zem.

V cílové rovince upadl běžec ještě čtyřikrát, ale s pomocí novináře a soudce se opět zvedal a za dlouhých deset minut se probojoval posledními dvěma sty metry a naprosto vyčerpaný dorazil do cíle jako první. Za okamžik dorazil Američan John Hayes, jehož tým okamžitě podal protest proti tomu, že Italovi byla poskytnuta během závodu pomoc. Protestu je vyhověno a Dorando diskvalifikován.

Jeho výkon však natolik silně zapůsobil na všechny přihlížející, že sama královna udělila Dorandovi pozlacený stříbrný pohár jako náhradu za zlatou medaili. Díky novinám se stal Ital tak slavným, že byl v zápětí pozván do Ameriky, kde absolvoval mnoho závodů, mimo jiné vítězný odvetný závod s Johnem Hayesem. Po návratu do Itálie pokračoval v profesionální kariéře a za utržené peníze postavil luxusní hotel v Capri.

A aby toho nebylo málo, člověk s hlásnou troubou, který běžce podíprá na známé fotografii, nebyl nikdo jiný než spisovatel Arthur Conan Doyle, autor Sherlocka Holmese a Ztraceného světa, který na Olympijských hrách v Londýně pracoval jako korespondent The Times.