Kolik stojí vaše hrdost?

24. 11. 2010 Adeo

Všechno má svou cenu a dokonce i lidská pýcha může být měřena v korunách. Nevěříte mi?

Představte si situaci, kdy jdete po ulici a vidíte na ulici ležet jednu korunu. Vaše reakce? Nejspíše si v duchu řeknete, že jste příliš hrdí, než abyste se skláněli jako nějaký pobuda pro korunu, a půjdete dále.

Mírně změníme podmínky. Také jdete po ulici, ale tentokrát na ní leží desetikoruna. Myšlenkové pochody již budou o něco složitější. Sebrat? Nesebrat?

Co ovšem, pokud na zemi bude ležet stokoruna? Opravdu půjdete dále a minete ji? Možná záleží na tom, zda půjde o nějakou opuštěnou ulici, nebo rušný bulvár. Pokud nepůjde nikdo okolo, jediné, co by mohlo člověku zabránit ve zvednutí stokoruny, je snad jen hloupý pocit z příliš snadného výdělku.

Máme ovšem i vyšší bankovky. Co když náhodou na ulici bude ležet tisícikoruna? Zřejmě ji seberete i kdyby právě byl někdo poblíž. A to tak rychle, aby vás ten někdo nepředběhl.

Samozřejmě, že jsem si pro svůj příklad vybral průměrného člověka s průměrným příjmem. Pokud jste z chudého kraje, i deset korun bude dobrou motivací k ohnutí hřbetu, a jste-li naopak třeba generálním ředitelem Českých drah, zřejmě vás nechá chladnými i tisícikoruna. Podstata však zůstává stejná – snadno lze spočítat, kolik stojí naše hrdost.

 
Diskuze [1] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. Nedávno jsem zjistil, že mi na benzínce vrátili o 500 Kč více, už byl ale večer tak sem to nechal na další den. Zavolal jsem tam a řekl jsem že jestli neumím kouzlit tak jim asi včera chyběli nějaké peníze (schválně sem neřekl kolik) sám nějaký pán mi řekl že to bylo přesně 500,-. Tak sem je tam šel vrátit a bylo. Nejsem žádnej generální ředitel, jen jestli chceme něco změnit k lepšímu musíme každý začít u sebe.

    Luky /