Jak začít podnikat

2. 6. 2010 Adeo


Rozhodli jste se začít podnikat a zvažujete, do jakého odvětví se pustit či zda to má vůbec smysl? Důležité je vše důkladně promyslet. Nepočítejte s tím, že všechno půjde hladce a jako na drátkách, ale pokud nenecháte nic náhodě, není vyloučeno, že se nakonec vše zdaří.


První věc je, zda hodláte na trh prorazit s novým výrobkem, nebo podnikat v oboru, který již existuje. Každá z možností má svá specifika. Pokud přicházíte s novým výrobkem, je dnes trh nastaven tak, že je třeba vše tajit, následně vyrobit velké množství a zároveň udělat masivní reklamu. Povede-li se to, zaplavíte trh a konkurence nestihne váš výrobek okopírovat dřív, než dostatečně vyděláte.

Pokud chcete podnikat v oboru, který již existuje, je důležité prozkoumat nabídku a poptávku po daném druhu služby v okolí. Co se týče nabídky, důležité je nejen množství konkurentů, ale také jejich kvality, přístup k zákazníkům, provozní doba a podobně. I ve velké konkurenci je možné obstát, pokud budete schopni nabídnout lepší služby.

V obou případech je zásadní vše si propočítat, což znamená zjistit si reálné ceny všech potřebných vstupů, energií, pronájmu budov a pozemků, reklamy atd. a zároveň pravděpodobný počet zákazníků a ceny, jež budou ochotni zaplatit.

V případě, že i po zjištění nákladů a předpokládaných výnosů budete mít stále pocit, že vaše podnikání je možné, můžete skoro začít plánovat konkrétní kroky. Prvním z nich je duševní příprava na podnikání. Pokud dosud pracujete jako zaměstnanec, máte, byť třeba příliš nízký, stálý plat. Jako podnikatel si nebudete moci být nikdy jisti a množství vydělaných peněz nebude reflektovat pouze vaše dovednosti a pracovitost, ale také třeba koupěschopnost obyvatelstva a konkurenci. Je ovšem pravda, že za cenu takřka nepřetržité pracovní doby získáváte zároveň nepřetržitou svobodu a možnost pořádně vydělat, pokud se vše bude dařit. Když se navíc podnikání rozroste a podaří se vám najít dostatečně kvalitní vedoucí, což však může být především v našich postkomunistických podmínkách poměrně velkým problémem, může firma fungovat i téměř bez vašeho zásahu.

Dost ale duševních příprav. Dalším krokem je ještě konkrétnější obstarání základního kapitálu. Jeho potřebná výše se značně liší v závislosti na tom, v jakém směru se chystáte podnikat a zda plánujete postupně se zvětšující podnik, nebo rovnou od počátku velkofirmu. V zásadě jsou dvě možnosti. Buďto si vzít podnikatelský úvěr, nebo začínat velmi zvolna a pomalu investovat ze zisku. Výhody i nevýhody obou možností jsou poměrně zřejmé. Úvěr umožní rychlý start, ale ten může být také rychlým koncem. Stačí, aby se něco malého pokazilo, a vy budete nadosmrti splácet dluh. U pomalého startu je toto riziko značně menší, ovšem za cenu toho, že se více nadřete, než začne firma pořádně vydělávat.

Pokud jste se v realizaci svého podnikání dostali až sem, jste takřka u cíle svých začátků. Nezbývá, než se dát do práce. A já vám přeji hodně štěstí.


 
Diskuze [1] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. Díky za skvělé tipy a návody. Myslím že to byl velmi poučný článek, který by si mělo přečíst více lidí co s podníkáním začínají.

    Michal Kopl /