Jak se dát konečně do práce

29. 7. 2010 Adeo

Mám pocit, že podobné úvahy se vyskytují v mnoha knihách včetně slavné knihy Tima Ferrise. Přesto však člověku někdy vytanou na mysli i když právě tyto knihy nečte. Nejsou tedy, pravda, zcela originální, ale částečně rozhodně pocházejí ze života a zkušenosti jednotlivce.

Myslím, že všichni se tak či onak setkali při své práci s problémem soustředění se na vykonávaný úkol. Koncentrace obecně může nastat teprve ve stavu, kdy člověk není rozptylován žádnými vnějšími ani vnitřními vlivy. Znamená to tedy, že zřejmě existuje nějaká hranice síly podnětů, pod kterou je možné na ně nereagovat a soustředit se pouze na svou práci. Abychom nebyli rušeni, máme dvě možnosti: Zvýšit tuto hranici, nebo snížit počet a sílu rušivých elementů. První možnost je zřejmě dosti obtížně proveditelná, i když možná při dosti zajímavé práci nás přeci jen hned tak všechno nevyruší. Kdo má tedy velmi zajímavou práci, nemusí číst dál. :o)

Kdo ovšem to štěstí nemá, musí zvolit variantu B, tedy pokusit se omezit to, co mu znemožňuje na práci se soustředit. Oč se jedná a jak na to?

Hlavní rušič – vy sami


Můžete zavřít všechna okna, vypnout veškeré spotřebiče, usadit se v té nejzapadlejší vesnici mezi horami, telefon odložit do kbelíku na záchod, ale ani to všechno vám nepomůže uniknout vlastním myšlenkám. Budou i nadále odvracet vaši pozornost, kdyby se náhodou chtěla rozběhnout jiným směrem, třeba k práci. Pokud chcete napsat článek, ale hlavou vám neustále běží myšlenky typu „nezapomeň zaplatit dluh“, „kup k večeři lososa“, „musíš navštívit tetu“, máte před sebou dlouhou a bolestivou cestu k úspěchu.

A uvědomění si rušivého problému není vše. Myšlenka pokračuje: Mám zaplatit dluh? A mám na to teď peníze? A nebyl by místo lososa lepší špenát? Nikdy se do práce nepustíte. Abyste tomuto předešli, vhodnou cestou je dobře si rozvrhonout čas během dne. Na lísteček si napište „losos k večeři?“ a dejte si jej do kapsy, kde v klidu počká až do podvečera. Dluhu se věnujte v době, na kterou jste si jeho řešení v diáři naplánovali. A nyní je čas na psaní článku, takže pište článek.

Čtení pošty


Čtení mailů může i nám samotným připadat jako užitečná činnost. Čekáme přeci spoustu důležitých sdělení. Škoda, že máme tolik práce s poštou a k opravdové práci se stále nemůžeme dostat. Dle výzkumů trvá prohlédnutí mailů průměrně dvě minuty. Pokud se tedy podíváme na mail každé dvě hodiny, bude to deset minut denně. Pokud však budeme poštu otevírat každých deset minut, zabere nám to celkem dvě hodiny. To už je poměrně solidní zdržení.

Tento problém není zatím zakořeněn v tradičněji založených oblastech, kde se stále většina poštovní komunikace odehrává prostřednictvím papíru. Zkrátka stačí ráno převzít od listonoše balíček pošty a zbytek dne patří práci.

Abych však zase příliš nevyzdvihoval zásluhy pošty, tohoto příznivého stavu můžeme docílit i bez listonoše. Stačí si určit, kdterá denní doba bude patřit čtení mailů. Potom poštovního klienta zavřete a je to jako by listonoš právě zavřel dveře.

Vypínání telefonuVěřte mi, že i v moderním životě existuje velmi málo situací, které je nezbytné řešit během několika málo minut. Většina problémů nevyžaduje okamžité řešení a mnohdy je i dobré pro jistotu správnosti rozhodnutí pár hodin počkat. Takže vypnout telefon nebo alespoň jeho zvuk vám nejspíše neuškodí. Pokud zkrátka nemůžete telefon zvednout, a tady přichází ke slovu výše jmenovaný Ferris, zavolejte zpět, až budete moci.

Také můžete udělat i co se týče telefonu podobný systém jako u mialu, tedy počkat, až se zájemci o hovor s vámi nashromáždí v kolonce nepřijatých hovorů, a v podvečer jim všem najednou zavolat. Jak prosté.

Zavírání dveří


I když již nepokukujete po nových mailech a nezvoní vám telefon, pokud pracujete v kanceláři, může přijít opravdový živý člověk. Třeba je to jen kolega a ani nic důležitého nepotřebuje. Třeba vám přišel jen říct „Jak se vede? Jak ti to dnes utíká?“ A je po soustředění. Možná proto se říká, že lidé, kteří pracují doma, mají vyšší výkonnost, než ti, kteří pracují v kanceláři.

Asi to bude pravda. A v dnešní době již není problém pracovat z domova. Pokud se tedy chcete soustředit na důležitý úkol a nepotřebujete při tom komunikovat s kolegy, snažte se zůstat doma a pracovat na dálku.

Další drobnostiAno, málem bych zapomněl doporučit, abyste si vypnuli instant messenger (ICQ, Jabber,…). Naše okolí nás zahrnuje informacemi a informačními a komunikačními médii všeho druhu, takže je nutné mezi nimi vybírat. Já osobně zapínám ICQ a Jabber pouze několikrát týdně pro účely nějaké konkrétní komunikce.

No a pokud vám bude tohle všechno málo, doporučuji koupit si malou chatu bez elektřiny na konci světa, odstěhovat se tam a následně nechat zbourat jediný most, který k ní vede. :o)


 
Diskuze [0] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit