FACEBOOK

10. 11. 2010 Adeo


Jeden poměrně neznámý český básník říká, že tři nejhorší lidské vynálezy jsou nízkotučný jogurt, autobus a facebook. Pominu nyní úvahu, jak vážně to myslí s nízkotučnými jogurty a autobusy a pokusím se rozvést jeho názor na facebook. Na něj totiž rozhodně básníkův pohled sdílím. Proč? To je prosté.

Představte si situaci, kdy jdete po ulici a proti vám kráčí člověk třímající trasparent, na němž má křídou napsáno ‚blbě jsem se vyspal, fakt se mi nikam nechce‘. V tom se zastaví, sejme transparent z ramene, text houbou smaže a přepíše na ‚nakonec jsem vyrazil, ale radši bych se válel doma na kanapi‘. Říkáte si, že je to nějaký blázen a jdete dál. V tom se ovšem zleva blíží jiný člověk s podobným poutačem, tentokrát ozdobeným nápisem ‚včera sem se vožral jak prase‘ a fotkami ze včerejší pivní párty. Pomyslíte si, co je vám do toho. A to už do vás vrazí jakési děvče a strká vám před oči transparent polepený svými polonahými fotografiemi pojmenovanými ‚já‘, ‚já v postýlce‘, ‚já venku‘ a podobně a křičí „ohodnoť je, dej mi pět hvězdiček, honem!“ Co se stalo? Nic, jenom máte zlý sen, kdy se facebook zhmotnil přímo v ulicích.

Koncekonců, mělo by to své výhody. Vášniví facebookáří by alespoň byli na čerstvém vzduchu. Za stávající situace je totiž démon facebook nepustí takřka ani na krok od počítače, tedy dále než dva metry od elektrické zásuvky (samosebou pouze v dosahu wi-fi) maximálně po dobu životnosti baterie. Jsou lapeni v sociální síti a vše, co se kolem nich i v nich děje, musejí zprostředkovat všem.

Jakou to má nevýhodu? Nejednu. Například se jedná o ztracený čas. V době, kdy se člověk věnuje facebooku, nepracuje, nevzdělává se, ba ani nešetří své oči civění do obrazovky. A nejen to. Proč vznikl facebook? Aby studenti, kteří jej založili, získali hesla k mailům svých spolužáků. Nebo myslíte, že většina lidí nezvolí své heslo stejné či značně podobné? A v tomto soukromoborném trendu facebook pokračuje stále. Chcete se dozvědět něco o člověku, s nímž se máte za nějakým účelem sejít? Zadejte si jeho jméno do googlu. Nejdříve vyjede seznam jeho přátel z facebooku (i s fotografiemi), poté seznam jeho oblíbených činností. A pokud budete mít štěstí, naleznete i více. To, když si dotyčný nenastavil dostatečné (nebo vůbec nějaké) zabezpečení svého účtu. Samozřejmostí je, že k mailu svěrenému molochu facebooku, se dostane nejeden zdroj spamů, takže se uživatel facebooku může těšit na mnoho zajímavých, leč nevyžádaných mailů.

Facebook je možností, jak mít bez práce tisíce přátel, jak získat publikum pro své fotografie. Lze ale skutečně nazývat sociální takovou síť, která právě tímto způsobem funkčím sociálním vztahům zabraňuje? Bezpočet přátel a široké publikum může mít i sebevětší asociál, protiva a trouba, který by v reálném životě stál vždy na okraji společenství. Facebook je pro něj samozřejmě vítanou možností, jak snadno k takzvaným přátelům přijít. Zároveň ho ale tato možnost vede k tomu, aby se ani nepokusil být i v trojrozměrném životě společenštějším, v důsledu čehož budou všichni jeho přátelé pouze ze sféry jedniček a nul, a až jednou umře, nikdo mu ani nezatlačí oči.

Tento příklad byl možná dohnáním problematiky ad absurdum. Na celkovém verdiktu nad facebookem to ale nic nemění. Facebook je sítí, která nám opravdové přátele najde jen velmi obtížně, která pojídá náš čas, která nahlíží do našeho soukromí a dává k dispozici citlivé informace o naší osobě. Podle informací o stavu vnitřní struktury vedení facebooku lze předpokládat, že tento bubák se brzy rozpadne a opustí nás. Nemohu říci, že bych se na ten okamžik netěšil. 
Diskuze [4] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
 1. neni podle vas dobre aspon vyuzit fb k propagaci svych projektu?

  Adam /
 2. Vaše paralela s lidmi chodícími po ulici s transparenty je naprosto nesmyslná. Na Facebooku sleduji pouze lidi, které chci, takže mě neotravují jiní. Navíc i ty přátele mohu filtrovat a blokovat. Pokud si uživatel neumí nastavit přístupová oprávnění, je to hold jeho chyba a to bude problém u jakékoliv sítě. A v neposlední řadě, Facebook neslouží primárně na hledání nových přátel, ale na setrvání v úzkem kontaktu se stávajícími a to dělá dobře. To, že si z toho někdo dělá něco jiného opět není problém sítě jako takové, ale lidí, kteří jí používají a pokud jí takhle používají, tak to má zřejmě smysl. Facebook je dnes natolik vyzrálý, že si dovolím tvrdit, že ho jen tak někdo z jeho pozice nedostane. Může se Vám to nelíbit, ale to jste jen nepochopil, o čem to všechno je 🙂

  Jakub /
 3. S výše uvedeným názorem se naprosto ztotožňuji. Účet na Facebooku jsem měl cca 3 roky, letos na jaře jsem jej zrušil, protože jsem zjistil výše uvedené – člověk zjistí, že lidi, které má uvedené v přátelích jsou pokrytci a nebo pozéři (v horším případě obojí) a že pomalu ale jistě přestává kontrolovat svoje soukromí, což je asi nejhorší. Podle mě si Facebook postupně jen kope svůj vlastní hrob a skončí stejně jako začal. Dávám mu dva, maximálně tři roky.

  Pavel /
 4. Tak facebook živý zejména mladí lidé, které to omrzí jak jste říkal za 2 – 3 roky, ale mezitím vyrostou nový spotřebitelé.

  lukas /