Barták a tajné služby?

31. 8. 2011 Adeo

Kdo alespoň minimálně sleduje nějaký zdroj informací, televizní zpravodajství, noviny nebo internet, jistě si všiml případu lékaře Bartáka, spolumajitele polikliniky Modřany. Oplzlý doktor, který se v minulosti vyžíval ve fotografování s politiky a potajmu týrá své asistentky, řekne si konzument zpráv. A může mít pravdu.

Jako obvykle se lze ale na věc dívat i z jiné strany, zamyslit se. Je to zvláštní: celou dobu nic a teď najednou šest trestních oznámení, bezpočet článků v novinách, skandál, veliké zatýkání, klasické mediální divadlo s jasně určenými kladnými a zápornými postavami. Jakoby se asistentky domluvily. Ale možná to nebyly asistentky, kdo se domluvil. Respektive, pokud se někdo domluvil, zřejmě to nebyly ony asistentky. Zdůrazňuji, že se nad případem pouze zamýšlím, rozhodně nevynáším žádné soudy, neznám bližší podrobnosti než jakýkoli jiný člověk, který sleduje média. Pouze se nechci smířit s pasivním přijetím předkládaného a tento případ se mi zdá podivný.

Doktor Barták je významný člověk. A čím je člověk významnější, tím více existuje lidí, jimž by se hodilo, aby zde tento významný člověk nebyl. Třeba proto, aby se mohli posadit na jeho židli, aby jim neviděl pod prsty, aby se mohli oni sami stát významným člověkem. V naší zemi, kde policie, soudy a vůbec veškerý státní aparát funguje nikoli podle práva a rozumu, ale podle toho, kdo kde komu zaplatí, není vůbec obtížné si představit, že si zkrátka někdo řekl, že by se mu hodilo, aby byl doktor Barták zdiskreditován, ideálně zcela odstraněn ze scény, že zašel za někým, kdo to dovedl zařídit a tajné služby už pouze konaly, co dovedou velmi dobře. Chudák doktor Barták, který si prostě pouze občas najal placenou společnici, neví, co se děje, všechna jeho práce přichází vniveč, je zatčen, hroutí se. Chvíli se nic nebude dít a potom se postupně objednavatel Bartákovy likvidace získá to, co získat chtěl.

Mohl bych si tuto verzi příběhu vymyslit do nejmenších podrobností, ale to samozřejmě není mým cílem. Chtěl jsem pouze poukázat na to, na co ve svých článcích poukazuji častěji: Že je hrozně důležité přemýšlet, nebýt pouze konzumenty, ale skutečně přemýšlejícími bytostmi. Ať už je Barták vinen, nebo není, je nutné nepřijmout automaticky to, co je nám o světě předkládáno, ale pokusit se udělat si vlastní obrázek, říci si, proč by to vlastně mělo být právě takhle.


Pokud nebudeme všemu věřit a se vším se nesmíříme, můžeme alespoň trochu přispět k tomu, aby naše země jednou skutečně byla právním státem, kde, použiji-li (bohužel) otřepanou frázi, pravda vítězí. Kdyby totiž skutečně byl můj scénář Bartákova příběhu pravdivý, potvrzovalo by se, že kdo v České republice chce něčeho dosáhnout, rozhodně nemůže být poctivý, ale právě naopak musí vždy kráčet přes mrtvoly svých konkurentů a být podporován styky s tajnou službou, mafií a politikou. A to se přeci žádnému poctivému podnikateli ani přemýšlivému občanu nemůže líbit!


 
Diskuze [0] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit