10 zdrojů inspirace pro bloggera

2. 9. 2010 Adeo


Svůj osobní blog jsem začal vést poměrně nedávno, ale nějaké zkušenosti již mám a rád se o ně podělím. Udělat blog čtivým totiž není jen tak samo sebou. Aby zaujal, měl by obsahovat to, co zaujme. A tyto kategorie si člověk těžko vycucá z prstu. Musí být skutečně použitelné. Tedy, co na blog psát?
1.    Události ve světě
Přihlaste se k odběru RSS nějakého seriózního zpravodajského portálu, může jich být i několik, a čtěte si novinky. K těm událostem, jež vás zaujmou, přidejte svůj názor a připomínky. Dva logické bloky, událost sama a vaše komentáře, jsou dobrou cestou k propojení vaší osobnosti se světem a k ukázání sebe sama světu skrze svět.
2.    Události ve vašem životě
Může se jednat o cestování, kulturní zážitky, sport, cokoli zajímavého, co se vám přihodilo. Navštívili jste koncert výborné kapely? Napište o tom. Narodilo se vám dítě? Podělte se o tu novinu.
3.    Nové poznatky
Obecná zásada zní „Řekni, co víš“. Pokud se dozvíte o něčem novém, ať se to čtenáři vašeho blogu zjistí prvně od vás. Ať už jde o vaše, nebo cizí nápady, ať jste se naučili něco nového, či pouze něco zjistili, dopřejte i ostatním nové poznání.
4.    Zahraniční weby
Přihlaste se k odběru RSS, v dopoledních hodinách si přečtěte články jiných lidí, ať už jsou na jiných blozích, nebo dalších stránkách, a zveřejněte je s odkazem na původní stránku. Všechny zajímavé věci světa přeci nemohou být pouze na vašem blogu.
5.    Vaše poznámky
Nevím jak vy, ale já si při práci píši poznámky, abych lépe zorganizoval všechny své činnosti. Poznámky píši pro sebe, ale v mnoha případech jsou takové poznámky využitelné i pro jiné lidi. Například při přechodu z Windows na Linux jsem si sestavil seznam užitečných programů s krátkým popisem. Z těchto několika poznámek byl potom docela zajímavý článek.
6.    Recenze knih, filmů a podobně
V návaznosti na myšlenku nových poznatků musím přidat také tuto kategorii. Většina lidí čte knihy a sleduje filmy. Po přečtení několika knih či shlédnutí několika filmů se můžete o své myšlenky podělit s lidmi. Kde je to nejlépe udělat? Na bolgu. Možná vaši čtenáři produktivně zareagují na vaše dojmy z díla a vaše myšlenky budou ještě zdokonaleny a rozvity.
7.    Přehled firem, internetových stránek, projektů atd.
Psaní recenzí na knihy a filmy může být zajímavé. Buďte však také užiteční. Našli jste dobré služby na internetu? Byli jste spokojeni s poctivou firmou? Povězte o tom světu. Řekněte lidem své dojmy doporučte ty, s nimiž jste byli sami spokojeni, a nedoporučte ty, kteří vás ošidili.
8.    Dělejte si průbežně poznámky
V průběhu každodenní práce se člověku v hlavě honí různé myšlenky, které občas padnou na úrodnou půdu a zrodí se nápad. Pokud je nápad užitečný, proč jej nezveřejnit na blogu? Dobré nápady mohou přijít kdykoli. Při práci, při relaxaci, při jídle. Důležité však je je nezapomenout. Zapište si proto vše, co vám přijde na mysl, a to hned.
9.    Skládání drobků informací do hutných článků
Objevili jste postupně mnoho drobných informací, z nichž každá sama o sobě je takřka bezvýznamná, ale zároveň je každá maličko užitečná a dohromady by bylo škoda je zapomenout? Jak je lépe zužitkovat, než sestavit z nich článek na blog.
10.    Osobní korespondence
Vysvětlujete si něco s někým přes ICQ, Skype nebo Jabber? Někdy taková korespondence může být velmi zajímavá a může dát vzniknout článku. Samozřejmě nemůžete pouze vzít kopii svého dialogu, ale tento dialog může velmi dobře posloužit za kostru dobrého článku.Pokud trpíte nedostatkem nápadů, článek nevznikne ani při použití těchto mých rad. Jestliže však blog píšete či chcete psát, zřejmě nápadovou chudobou netrpíte, a potom vám mohou být mé tipy užitečné. Některé z výše uvedených myšlenek se prolínají, ale to snad nebude na překážku jejich použitelnosti. Rozhodně jsem neobsáhl vše, neboť nemohu být vševědoucí. To mi už musíte odpustit. Budu proto vděčný všem ostatním blogerům, kteří se v komentářích podělí o své vlastní způsoby hledání dobrého tématu pro článek.

 
Diskuze [2] Vytisknout článek
 


Vaše reakce*Údaje označené * je nutné vyplnit

 
  1. Good článek…

    lukas /
  2. Zajímavé tipy, tak blogeři do práce, ať máme co číst

    Deny /